Vytautas Bieliauskas

Kazimieras
Bradūnas

Jonas
Grinius

Paulius
Jurkus

Antanas
Vaičiulaitis

Juozas
Girnius

Leonardas
Andriekus

 
   
 
7 rugsėjis


Eilėraštis PDF Spausdinti El. paštas
Parašė J. ŠOLIŪNAS   
AKMENSKALDYS

Jau nuo pirmos rasos kritimo
Tašiau aš akmenis ant smėlio,
Bet vėjas jį išpustė,
Ir grimzdo iškalti paminklai
Ir skeveldros,
O diena man darėsi rūsti,
Nebesuprantama,
Nors mano kojas šildė smiltys.
Paskum aš pririnkau kriauklių,
Kuriose maži perlai dar augo.
Ir akmeniniai kūjo smūgiai
Vėl kėlė miegančius artojus,
Bėgo miesto gatvėm,
Kabinosi lyg apynys
Į mirusių varpų dūžius.
Aš nebegirdėjau smūgių.
Nudriskusias skeveldras tik skaičiavau
Ir pūsles ant savųjų rankų.
Klausiausi žingsnių aš tylos,
Pareinančios iš nuvargusių laukų.
Tada padėjau ašen kūjį,
Akmuo nuskendo smėly,
O saulė horizonte . .
 
ST. ŠALKAUSKIS KAIP "GYVAS ŽMOGUS" PDF Spausdinti El. paštas
Parašė JUOZAS GIRNIUS   
KOKS ŠALKAUSKIS IŠKYLA IŠ ERETO PARENGTOSIOS MONOGRAFIJOS
"Atvaizduosiu gyvą žmogų, o ne mirusį angelą" — tokiais žodžiais prof. dr. Juozas Eretas kreipėsi 1955 m. vasarą, pradėjęs telkti medžiagą filosofo bei pedagogo, ateitininkų ideologo, nepriklausomos Lietuvos Vytauto D. universiteto paskutinio rektoriaus prof. dr. Stasio Šalkauskio monografijai. Tai buvo teisingas nusistatymas imtis istoriko uždavinio, o ne panegiri-nės publicistikos: "mums reikia tikrovės, ne legendos" (monografijos pratarmė, IX). Nėra prasmės mitiškai heroizuoti nei gyvųjų, nei mirusiųjų, iš žmonių darant angelus. Žinoma, nė legen-diškai perdėtos pagyros nebegali mirusiųjų nei įžeisti, nei sudemoralizuoti. Tačiau angeliniai mitai atsikeršija patiems tiems, kurie juos kuria, nes, užuot gyvų žmonių, susikuriami šešėliai, kurie, patys stokodami gyvybės, nebegali nieko savo pavyzdžiu veikti. Todėl iš tiesų tiek istorinės tiesos, tiek pedagoginės veikmės atžvilgiu yra svarbu gyvus išlaikyti ir tuos, kurie jau baigė savo gyvenimo kovas. Tai suprasdamas, J. Eretas savo kolegos monografijai motu parinko paties Šalkauskio žodžius, kad net jubiliejiniuose minėjimuose tenka laikytis "griežto objektyvumo ribų" ir todėl ne bergždžiai pripasakoti "daug dalykų superlatyviniu laipsniu", o atvaizduoti "gyvą žmogų, su jo teigiamybėmis ir trūkumais".
Skaityti daugiau...
 
R. SPALIO "ALMA MATER" PDF Spausdinti El. paštas
Parašė A.T.   

Tai bus bene pirmas veikalas iš lietuviškosios studentijos gyvenimo paskutiniaisiais nepriklausomybės metais. Nors autorius jį pavadino apysaka, bet jame esama, nors ir nevisiškai išvystytų, romano elementų. Iš dalies čia yra ir dokumentinės medžiagos, pvz. kiek tai liečia charakteristikas kai kurių profesorių, tiek pasilikusių Lietuvoj, tiek esančių už jos ribų, nors tos charakteristikos tėra daugiau atsitiktinės.

"Alma Mater" foną, politinių ir pasaulėžiūrinių įvykių rėmuose, sudaro studentiškos meilės trikampio išryškinimas. Nors politiniai įvykiai, vykstant jau karui ir bolševikų grėsmei Lietuvai, kartas nuo karto užgriebiami, bet jie siauresniu mastu tegvildenami. Gi pasaulėžiūriniai bei ideologiniai nusistatymai eina kaip ir viso veikalo varikliu. Tų ideologijų reiškimosi pasėka — apgailėtinas romano veikėjų lūžis, metąs tamsoką šešėlį ne tik mūsų ano meto studentijai, bet ir aplamai to laikotarpio visuomeninio gyvenimo santvarkai (korupcija, šnipinėjimas, moralinis gedimas ir pan.).
Skaityti daugiau...
 
JUOZO KRALIKAUSKO "ŠVIESA LANGE" PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Dr. J. Grinius   
ŠVIESA LANGE
Juozas Kralikauskas: ŠVIESA LANGE, romanas, Nidos knygų klubo leidinys Nr. 29, Londonas 1960m., 248 psl.
Prieš kelerius metus Juozas Kralikauskas "Urvinių žmonių" knygoj skaitytojams yra davęs tokių įspūdžių, kokių lietuvių literatūra vargiai būtų susilaukusi, jeigu sovietinė okupacija nebūtų išbloškusį iš Lietuvos tūkstančius šviesuolių. Jieško. darni prieglobsties svetimuose kraštuose, daugelis jų atsidūrė Kanadoj prie įvairių neįprastų pramones darbų. Tam tikras skaičius geros sveikatos vyrų gavo dirbti Kanados aukso kasyklose, kur gyvenimo sąlygos buvo daugiau ar mažiau laukinės, o darbas — labai sunkus ir pavojingas. Visa tai gerai pažinęs iš savo patyrimo, J. Kralikauskas savo įspūdžius subeletristinta forma buvo perdavęs "Urviniuose žmonėse". Nors ten pavieniai epizodai >,apie aukso kasyklų darbą, apie Kanados indėnus, apie tėvynės ilgesį vienatvėje) buvo vaizdingi ir įdomūs, bet medžiaga knygoj nebuvo pakankamai apvaldyta bei organiškai sujungta, kad "Urvinius žmonės" būtų buvę galima pavadinti dailiosios literatūros kūriniu. Tai buvo kažinkas tarpinio tarp atsiminimų, reportažo ir vaizduotės kūrinio.
Skaityti daugiau...
 
ATSIŲSTA PAMINĖTI PDF Spausdinti El. paštas
Vytautas Mačernis: POEZIJA. Redagavo Kazys Bradūnas. Pabaigoje Alfonso Nykos-Niliūno apybraiža apie Vytautą Mačernį. Iliustravo Paulius Augius. Išleido Į Laisvę fondas lietuviškai kultūrai ugdyti; dr. A. Šmulkščio lėšomis. Chicago, 1961 m. 238 p.
Antanas Tu lys: TŪZŲ KLUBAS. Novelės. Išleido Terra. Chicago, 1960. 198 p.
Jonas Mekas: GĖLIŲ KALBĖJIMAS. Eilėraščiai. Išleido LietuviųStudentų santara. Chicago, 1961, 52 p.
Alė Rūta; BROLIAI. Romanas. Nidos Knygų klubo leidinys. Londonas, 1961 m. 319 p. Kaina 1 dol.
Ignas Končius: ŽEMAIČIO ŠNEKOS, I dalis. Nidos Klubo leidinys Nr. 33. Londonas, 1961 m. 285 p. Kaina 1. Dol.
Bernardas Žukauskas: PIRMOJO PASAULINIO KARO TREMTY. Atsiminimų pluoštas. Lietuvių Krikščioniškosios Demokratijos Studijų klubų leidinys. Čikaga, 1961, 136 p. Kaina $1.50. (Knygą galima užsisakyti rašant: P. Povilaitis, 8743 So. Troy St. Evergreen Park 42, Illinois.
Skaityti daugiau...
 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 Sekantis > Pabaiga >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
Sukurta: Kretingos pranciškonai