Vytautas Bieliauskas

Kazimieras
Bradūnas

Jonas
Grinius

Paulius
Jurkus

Antanas
Vaičiulaitis

Juozas
Girnius

Leonardas
Andriekus

 
   
 
6 birželis


JONO GRINIAUS GULBĖS GIESMĖ PDF Spausdinti El. paštas
Parašė T. Sakalas   
Jonas Grinius savo naujoje "Gulbės giesmės" dramoje sustoja ties romantiška Barboros Radvilaitės ir karaliaus Žygimanto Augusto meile, kurią plačiai yra vaizdavę lenkų rašytojai. Medžiaga tikrai įdomi, kad Lietuvos didiko duktė pavergia gana išlepusį karalių ir jam padaro lemiamos įtakos.

Šiai meilės ir ištikimybės istorijai Jonas Grinius skyrė nemaža triūso. "Gulbės giesmės" pirmoji redakcija buvo parašyta prieš keliolika metų ir atspausdinta Aidų žurnale 1949-1950 m. Vėliau autorius sugrįžo narplioti patrauklių istorinių situacijų ir dramą perkūrė. Aptvarkė jos kompoziciją, suglaudino, tekstą sueiliavo. Tuo suteikė stilistinio sklandumo, tvirtumo ir iškilmingumo. Dabar drama kur kas tvirtesnė nei pirmoje redakcijoje, ji skaitoma kur kas sklandžiau ir geriau.
Skaityti daugiau...
 
KNYGA APIE LIETUVOS PARTIZANUS PDF Spausdinti El. paštas
Parašė A. Plukas   
Tragiškasis lietuvių tautos pokario laikotarpis dar tebėra labai silpnai aprašytas. Geriausią šios rūšies veikalą, be abejo, sudaro Juozo Daumanto "Partizanai", kurių dabar jau pasirodė ir antroji papildyta laida. (Pirmoji vadinosi "Partizanai už Geležinės Uždangos").

Kaip pirmosios laidos skaitytojai žino, ši knyga nėra koks mokslinis šio pokario laikotarpio nagrinėjimas; tai yra daugiau mozaikinis to meto įvykių bei autoriaus pergyvenimų aprašymas, pradedant nuo 1944 metų liepos mėnesio pabaigos, kai bolševikai užėmė autoriaus tėviškę, ir baigiant antra jo kelione į Vakarus. Autorius gana ryškiai parodo, kaip šiame laikotarpy didelė lietuvių tautos dalis turėjo rinktis tarp Sibiro ir nelegalaus gyvenimo Lietuvoj, kaip augo ginkluotas pasipriešinimas okupantui, kaip organizavosi bei veikė lietuviai partizanai, bei kaip jie siekė užmegzti ryšius su Vakarais.
Skaityti daugiau...
 
ATSIŲSTA PAMINĖTI PDF Spausdinti El. paštas
Vincas Ramonas: DAILININKAS RAUBA. II laida. Išleido Viltis. Cle-veland, 1963 m. 240 p. Kaina $3.50.
Leonardas Dambriūnas: LIETUVIŲ KALBOS SINTAKSĖ, Trečioji papildyta laida. Išleido Pedagoginis Lituanistikos Institutas. Čikaga, 1963 m. 103 p. Kaina $2.50.
Ivan K. Sokolnikov: THE BATTLE OF GRUENVVALD. An historical no-vel. Iš lietuviško J. Sužiedėlio vertimo į anglų kalbą išvertė Julius J. Bielskis. 160 p. Išleido "Lietuvių Dienos". Los Angeles, 1963 m.
KALIFORNIJOS LIETUVIŲ ALMANACHAS. Paruošė A. F. Skirius. Atspaude "Lietuvių Dienos" 1963 m., 132 p.
ARENA, nr. 9, 12. Leidžia P.E.N. Centre Londone.
 
PIRTIS PRIE BALTIJOS PDF Spausdinti El. paštas
Parašė J. Gimbutas   

Stockholmo šiaurės Muziejus išleido etnografo dr. Ilmar Talvės disertaciją "Bastu och torkhus i Nord-europa" (Pirtis ir jauja šiaurės Europoje). Pirtis minima Baltijos jūros kraštų istoriniuose šaltiniuose nuo XII a., o archeologų rasta iš VII -IX a. Jauja šioje knygoje imama siauresne prasme, kaip džiovykla alaus salyklui, o ne javams džiovinti klojimuose. Tokio išsamaus mokslinio veikalo apie senąją pirčių kultūrą, jų statybą ir architektūrą dar nėra buvę. Talvės knyga turi 544 psl., 141 pav. ir kartogramas. Bibliografijoje autorius suregistravo 45 rankraščius ir 1680 spausdintų darbų apie pirtis ar joms giminingus dalykus. I. Talve yra estas emigrantas, studijavęs Stockholme pas žinomąjį etnologą prof. Sigurd Erixoną (žr. Liet. Encikl. VI) ir pradėjęs reikštis savo mokslo darbais nuo 1952 m. Knyga parašyta švedų kalba, bet jos gale pridėta 30 psl. santrauka vokiečių kalba, pagal kurią ir rašomos šios pastabos. Veikalas išleistas 1960 metais, bet dėl jo reikšmės Europos namotyrai jis dar ilgai bus naujas. Dėstymas pagrįstas daugiausia niekur iki šiol neskelbta tyrinėjimų medžiaga iš Skandinavijos kraštų, Suomijos ir Estijos; kitų tautų medžiaga surinkta iš spausdintų šaltinių.
Skaityti daugiau...
 
PLB KULTŪRINĖ PREMIJA PDF Spausdinti El. paštas
Parašė PLB Kultūros Taryba   
Pirmoji Pasaulio Lietuvių Bendruomenės kultūrinė premija skiriama šiems (1963) metams pasibaigus. Žemiau skelbiamos PLB Kultūros Tarybos priimtos ir PLB Valdybos patvirtintos premijos taisyklės.
1.    Laisvojo pasaulio lietuvių kultūriniam darbui skatinti ir remti Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Valdyba skiria metinę 2000 dolerių premiją už literatūros, dailės ir muzikos kūrinius bei lituanistikos mokslo darbus.
2.    Premijos gali būti skiriamos už spausdintus ir rankraštinius darbus. Nespausdintų darbų rankraščiai turi būti atsiųsti PLB Kultūros Tarybos pirmininkui (dr. Jonui Puzinui, 1311 W. Wyoming Ave., Philadelphia 40, Pa.) ligi gruodžio 31 dienos. Premijuotinas dailės kūrinys parenkamas tų metų apžvalginėje lietuvių dailininkų parodoje.
3.    PLB Kultūros Taryba sudaro specialistų komisijas premijuotiniems darbams atrinkti ir jury komisiją dailės kūriniams apžvalginėje parodoje įvertinti. Komisijų nariais gali būti ir PLB Kultūros Tarybos nariai. Komisijos pačios išsirenka pirmininkus.
Skaityti daugiau...
 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 Sekantis > Pabaiga >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
Sukurta: Kretingos pranciškonai