Vytautas Bieliauskas

Kazimieras
Bradūnas

Jonas
Grinius

Paulius
Jurkus

Antanas
Vaičiulaitis

Juozas
Girnius

Leonardas
Andriekus

 
   
 
3 kovas


Jaunasis ūkininkas ir stogadengys PDF Spausdinti El. paštas
Parašė MARIUS KATILIŠKIS   
Jaunųjų ūkininkų rateliui priklausė Rutkaus sūnus Juzis. Jis pasirinko auginti pomidorus, pri-sidiegė iš sėklų dėžutėse daigų, išsikaulijo iš motinos geriausią rasodininko lysvę, ir kai daigai pasigavo porą sprindžių, susodino gražiai eilėmis. Griežtai prisilaikė agronomo nurodymų, prisitašė kuolelių, priraišiojo minkštų skudurų skiautėmis ir laistė kasryt ir vakare. Daigai augo iš pasiutimo, kad negalėjai atsidžiaugti žiūrėdamas.

Ankstyvą rudenį, bene rugsėjo pradžioje, nuvalius laukus, apsisėjus žiemkenčius, kol dar neprasidėjo javų kūlimo talkos, tėvas nutarė apžiūrėti stogus, kas rimtam ūkininkui privalu prieš ateinančią žiemą. Visi stogai dengti cinkuota skarda ar tai lentelėmis ir gontais, išskyrus viralinę ir vištidę kartu, senobiniu būdu drėbtą iš riebaus molio. Pailga ir gili, pavasariais lygmalai prisipildanti polaidžio vandens, užgožta verkiančių gluosnių, tuojau už laidarių žlagsojo molkastė. Senasis tikino, jog nėra patvaresnio ir geresnio stogo, kaip muštinis iš krėstinių kūlių. Šimtą metų tvertų, spaliais nupiltu čiukuru, aptrauktas žaliom samanom, jei pelės nesugrąžytų skylių lizdams. Mes neturim bėdos, kai peludė klojime mušte primušta rinktinių kūlių, bene dar nuo senelio laikų, kai visas kaimas susitaręs kildavo į Rygą parduoti.
Skaityti daugiau...
 
Genetinė inžinerija PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Bronius Povilaitis   
Kaip antraštė norodo, žvelgsime į vėliausius įdomius pasiekimus genetinės manipuliacijos, arba genetinės inžinerijos (angl. genetic engineering), celės biologijos srityje. Šių mokslo sričių pastangomis bandoma išaiškinti galimumus padaryti pakeitimų geninėje organizmų ir pačių genų struktūroje, žmogui sąmoningai įsikišant. Šios pastangos siekia toliau, negu kryžiavimo ar atrankos būdu padaromi pakeitimai, kurie paprastai apima operacijas tik tos pačios organizmų rūšies ribose.

Esminė inžinerijos žymė yra planavimas, arba projektavimas, ir todėl genetinė inžinerija būtų skirtinga nuo taikomosios genetikos: genetinėje inžinerijoje būtų įvedamas žmogaus planas, sudarant naujus genus ir naujas genų kombinacijas. Pagal biofiziką R. Sinsheimer, California Institute of Technology profesorių, iš to seka, kad genetinės inžinerijos metodai papildo senuosius genetikos metodus, kurie rėmėsi tik atranka ir propagavimu atsitiktinai susidariusių genetinių kombinacijų, dažniausiai natūralinės selekcijos proceso metu.14

Terminas "genetinė inžinerija" įvairiems žmonėms reiškia ne tą patį. Kai kuriems ji reiškia komplikuotą manipuliaciją, kurią gal kasdien atlieka genetikai su bakterija Escherichia coli. Tačiau dauguma žinovų žiūri į genetinę inžineriją daug platesniame kontekste. Pagal S. B. Prim-rose (Warwick University, Anglijoje), ši biologinio tyrinėjimo sritis gali pažadinti nepaprastą pažangą biologinėje ar net socialinėje srityje.12

Dabartiniai genetinės inžinerijos pasiekimai buvo galimi tik dėl greitos pažangos DNR (deoksi-branduolinės rūgšties, arba deoksinukleinės rūgšties, angl. deoxy nucleic acid, sutrumpintai DNA) technologijoje, apimančioje jos sintezę, analizę, transportaciją celėje ir apskritai jos manipuliaciją. Šiuos pasiekimus įgalino tik daugelio tyrinėtojų kruopštus darbas, kurio dėka surasti būdai suskaldyti DNR tam tikrose specialiai norimose pozicijose, nekomplikuotai ir lengvai sujungti suskaldytas DNR dalis ir nesudėtingu būdu įvesti DNR į kitus organizmus.15
Skaityti daugiau...
 
Romualdo Lankausko tapyba PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Lankauskas Romualdas   

Skaityti daugiau...
 
Kalba rumunų disidentas rašytojas Goma PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Paul Goma   
Paul Goma, rumunų rašytojas ir disidentas, 1977 m. pabaigoje buvo ištremtas iš tėvynės ir apsigyveno Paryžiuje. Praėjusią vasarų su juo kalbėjosi Marija Matulevičiūtė. Spausdiname ištraukas iš šio pasikalbėjimo.
M. Ponas Goma, Jūsų kūryboje ryškios dvi kryptys — dokumentinė ir grožinė. Papasakokit mums apie jas.
G. Taip, aš rašau dviejų rūšių knygas — romanus, kaip Ostinato, ir dokumentinius liudijimus. Man kartais skaudu apleisti grožinės literatūros sritį, bet aš manau, kad mano liudijimų knygos yra naudingiausios — kitiems žmonėms. Esu įsipareigojęs tokiai akcijai, kuri yra daugiau moralinė, negu politinė. Be to, jaučiuosi šiek tiek kaltas. Aš dabar gyvenu Paryžiuje, o kiti žmonės liko ten, Rumunijoje, jiems nuolat gresia pavojus, ir būtinai reikia ką nors daryti jiems padėti. Kiti žmonės kentėjo ir žuvo pokariniame dešimtmetyje, didžiosios aukos laikais; jie jau nebegali kalbėti apie save, ir mano pareiga stengtis aprašyti jų patirtį. Jiems parašiau knygą-liudijimą, pavadintą Geria.
M. Ką reiškia šis žodis?
G. Tai vietovės ir garsaus kalėjimo pavadinimas Rumunijoje. Šią knygą Prancūzijoje išleido Gallimard leidykla, o šiuo metu ji išeina Stockholme.
M. Kokie jūsų ateities literatūriniai planai?
G. Ta pati istorija. Aš norėčiau rašyti romanus, bet pareigos jausmas verčia mane padėti savo tautiečiams plunksna. Šiuo metu baigiu dokumentinę knygą dienoraščio forma apie praėjusių metų įvykius. Ją pradedu, išreikšdamas savo solidarumą su čekais ir su 1977 metų Charta.
Skaityti daugiau...
 
BAŽNYČIA LENKIJOJE PDF Spausdinti El. paštas
Parašė Juozas Vaišnora   
Krokuvos kardinolas Karolis Vojtyla — popiežius Jonas Paulius II pasirašo savo pirmųjų enciklikų "Redemptor hominis" (Žmogaus Atpirkėjas.
Enciklikos pagrindinės mintys yra šios: žmogaus kaip Dievo kūrinio ir Kristaus malonių dalyvio kilnumas; Bažnyčios uždavinys tarnauti žmonijai; žmogaus vergystė ne tik marksistinėje, bet ir kapitalistinėje sistemoje, kai jis paverčiamas produkcijos įrankiu, pasmerkimas totali-tarinių valstybių, tiek kairiųjų, tiek dešiniųjų, kurios kankinimais bei dvasiniu teroru atima piliečiui laisvę; Bažnyčios valdyme iškeliamas bendruomeninis elementas; žmogaus kilnumo pagrindas — jos jungtis su Kristumi — Dievu.
Enciklikos originalas rašytas lenkų kalba. Joje yra 18,000 žodžių. Einama aiškiai ir realistiškai prie pasaulio ir religijos problemų.



Pasakojama, kad kardinolas Wojtvla. išrinktas popiežium, ne iš karto pareiškė sutikimą: norėjo apsigalvotii. To priežastis, kaip vėliau pats papasakojo, buvo rūpestis Lenkijos Bažnyčia — kaip jo išrinkimas atsilieps į Bažnyčios ir valstybės santykius Lenkijoje. Kad tie santykiai nėra normalūs, parodė kad ir tokie maži faktai. Lenkijos komunistinė valdžia atsiuntė pasveikinimą naujaam popiežiui tik praėjus 24 valandoms po jo išrinkimo. Sveikinimo telegramoje, kurią kai kas pavadino provokatoriška", pasakyta "Išrinktas i popiežiaus sostą lenkų tautos sūnus, kuris, bendradarbiaudamas su visais piliečiais (kaip tikimasi), prisidės prie socialistinės tėvynės didybės ir gerovės statybos".
Skaityti daugiau...
 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 Sekantis > Pabaiga >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
 
Sukurta: Kretingos pranciškonai