|
|
LAISVINIMO POLITIKA IR AMERIKOS LIETUVIŲ TARYBA |
|
|
|
Parašė Juozas Kojelis
|
Pavergtųjų Europos Tautų seimas, posėdžiavęs New Yorke 1970 rugsėjo 15, priėmė eilę nutarimų, kurie turėtų būti įdomūs lietuviškos politikos vairuotojams ir pačiai visuomenei. Pagrindiniai ir tiesioginiai pavergtųjų Europos tautų išlaisvinimo reikalą liečia nutarimai buvo šie:
a. Reikalauti Sovietų Sąjungą iš pavergtųjų tautų atitraukti karines pajėgas ir agentus;
b. Prašyti laisvųjų valstybių vyriausybes pavergtųjų klausimą įtraukti į Jungtinių Tautų ir kitų tarptautinių suvažiavimų darbotvarkes;
c. Siekti pavergtose tautose laisvų rinkimų tarptautinėje priežiūroje.
Kas nors kiek stebėjo lietuviškos laisvinimo politikos vystymąsi pastarųjų 10 metų laikotarpyje, nesunkiai atpažins, kad visi šie pagrindiniai elementai buvo integruoti JAV Kongreso vadinamoje Ku-chel - Lipscomb rezoliucijoje 1962 vasario mėnesį. Kiek susilpnintą tos rezoliucijos versiją (H. Con. Res. 416) atstovų rūmai priėmė 1965, o senatas — 1966.
Negrįžtant prie pakankamai daug diskutuoto Lietuvos bylos kėlimo Jungtinėse Tautose klausimo, reikia pastebėti, kad Pavergtųjų Europos Tautų pastarojo seimo nutarimai yra labai artimi Rezoliucijoms remti komiteto pasirinktoms laisvinimo veiklos priemonėms, o gal ir identiški. Tuos nutarimus padariusių PET delegacijų sąstatuose randame labai patyrusių politikų, o jų tarpe stiprią lietuvių delegaciją su pirmininku V. Sidzikausku. Šie seimo nutarimai jau svarbūs ir tuo, kad turėtų užbaigti mūsų tarpusavį ginčą dėl Lietuvos bylos kėlimo Jungtinėse Tautose. Juk atskirų tautinių grupių pagrindinės politinės linijos neturėtų kirstis su pavergtųjų tautų kolektyvo keliu.
Tačiau Lietuvos laisvinimo politikos gravitavimą Jungtinių Tautų kryptimi rodo ir kiti ženklai-štai, Lietuvos diplomatijos šefas Stasys Lozoraitis, minint Jungtinių Tautų 25 m. gyvavimo sukaktį, generalinio susirinkimo pirmininkui Edward Hambro pasiuntė raštą, protestuodamas prieš "brutalų jėgos pavartojimą, kuriuo Sovietų Sąjunga yra nusikaltusi Lietuvos atžvilgiu ir taip pat pažeidusi tiek Jungtinių Tautų statutą, tiek tarptautinę teisę". Toliau savo rašte St. Lozoraitis primena, kad "lietuvių tauta, būdama didžioje nelaimėje, laukia, kad Jungtinės Tautos, atsižvelgdamos jos teisių, sugebėtų padėti jai atgauti nepriklausomybę".
Šiuo metu judriai besireiškiąs partizaninis veiksnys" BATUNas pagrindiniu, o gal ir vieninteliu veiklos tikslu yra pasirinkęs Baltijos valstybių bylos iškėlimą Jungtinėse Tautose. 1970 spalio 18 manifestacijoje visų trijų tautinių grupių kalbėtojai iš Jungtinių Tautų nieko kito nereikalavo, o tik laisvės Baltijos valstybėms.
Kategoriškai prieš ėjimą su Lietuvos byla į Jungtines Tautas pasisako Amerikos Lietuvių Taryba, pasišovusi atstovauti ir vadovauti visais atžvilgiais pajėgiausiai lietuvių išeivijos daliai pasaulyje. Tokia ALT-os pozicija Lietuvos laisvės kovoje galėtų būti suprantama ir pateisinama, jei pati taryba patikrintų pasitikėjimo klausimą lietuvių visuomenėje, jei savajame seime ir tarpveiksninėje konferencijoje tą klausimą nors kartą būtų svarsčiusi ir svarstymo išvadas pateikusi visuomenei. ALT-a gyvybiškai reikšmingu klausimu neoficialiai užėmė poziciją, jo visiškai nesvarsčiusi. Dar blogiau, kad per keliolika pastarųjų metų ALTa. lietuvių visuomenei nėra pasiūliusi jokios kitos alternatyvos, nevykdžiusi jokio ilgalaikio plano ir, kas visai nepateisinama, nepaisiusi Amerikos lietuvių nuotaikų. Gyvoms, pusgyvėms ir mirusioms organizacijoms ALT-oje atstovauja dažniausiai amžinai galiojančiais mandatais apsirūpinę žmonės, kurių niekas atšaukti ar pakeisti negali. Iš "kovos" rikiuotės juos paprastai išveda gili senatvė, nepagydoma liga ar mirtis. Prieita prie tokių kuriozų, kad vienam katalikų vienetui taryboje atstovauja jokiai katalikiškai organizacijai nepriklausąs atstovas, o kairėn pasvirusiai grupei — krikščionių demokratų centro komiteto žmogus, švelniai kalbant, tokios situacijos sukūrimas yra grubus pasišaipymas iš laisvės kovos pastangų.
Metinėje ALTos konferencijoje 1970 tarybos pirmininku išrinktas naujas žmogus (dr. K. Bobelis). Bandymas nauju pirmininku pajudinti beviltiškai įklimpusį ALTos vežimą primena sceną iš amerikiečio rašytojo F. Scott Fitzgerald romano "The Great Gatsby". Iš šaunių vaišių išvykę svečiai užtinka griovin įvirtusį automobilį. Būrelis apstoja nelaimės ištiktuosius. Iš apdaužytos mašinos išlipa pilietis ir ramiai kalba:
— Kas gi čia atsitiko? Ar pritrūko benzino?
žiūrėk! — pustuzinis pirštų rodė į nukritusį ratą. Jis valandėlę įsmeigė akis, o paskui žvilgterėjo į viršų, tarsi įtardamas, kad ratas galėjęs nukristi iš debesų.
— Ratas nukrito, — kažkas paaiškino.
Jis galvos linktelėjimu pritarė. Bet po valandėlės giliai įkvėpė oro, patempė pečius ir apsisprendusiu halsu paklausė:
— Ar kas galėtų pasakyti, kur yra benzino stotis?
Bent tuzinas žmonių aiškino jam, kad ratas ir automobilis nebeturi fiziško ryšio.
— Įjunk atbulinį bėgį. Pavaryk atbulą, — po valandėlės paragino automobilyje sėdintį draugą.
— Bet rato nėra! — tvirtino aplink stovintieji.
Jis valandėlę padvejojo ir pratarė:
— Nieko nepakenks, jei pabandysim.
Naujas šoferis prie vairo nieko nepadės ir Amerikos Lietuvių Tarybai. Ne naujo šoferio reikia, bet motorui kapitalinio remonto. Tai supranta dalis ir tų, kurie už dabartinę padėtį vyriausioje Amerikos lietuvių politinėje vadovybėje neša atsakomybę. Tačiau ir jie nuo bet kokių reformų kratosi, nes Vasario 16 proga visuomenė iš inercijos dar vis sumeta vieną antrą dešimtį tūkstančių dolerių. O kai pinigų yra, tai ir snaudžiant "veiksnio" rolę galima lošti.
Amerikos Lietuvių Taryba turi reikšti Amerikos lietuvių valią. Ant sveikų struktūrinių pagrindų pastatyta ir reflektuodama lietuviškos visuomenės diferenciaciją, AL-Ta būtų faktiškas visos JAV lietuvių bendruomenės balsas. Tad nebūtų jokių kliūčių jai tapti integralia organizuotos Lietuvių Bendruomenės dalimi. Tačiau jei jau būtų stiprus noras ALTą išlaikyti savarankia organizacija, tai kodėl ji negalėtų būti sudaroma visuotinių rinkimų keliu? Tiesiog gaila tų gerų žmonių, kurie su gerais norais ateina ALTos vairuoti. Dabartinėje struktūroje ji yra nebepagydoma. Mat, bijodama visuomenėje patikrinti pasitikėjimo klausimą, tvarkosi oligarchiškai. Ji bijo ir savo skyrių, todėl jau dau-iau negu 20 metų nekviečia skyrių atstovų konferencijos. Reikia manyti, dėl tos pačios priežasties neplečia ir skyrių tinklo. Formalūs skyriai visoje Amerikoje veikia tik keli, tad remiasi neaptartomis "bendradarbiaujančiomis" organizacijomis.
šitokioje padėtyje Amerikos Liet. Taryba neturi jokio moralinio ir teisinio pagrindo į visas laisvės kovai skiriamas visuomenės aukas. Aukos pirmiausia turėtų būti kreipiamos į gyvuosius centrus su idėjomis, planais ir darbininkais. Jei kas nori finansuoti neveikią — tegu; bet jei kas apsisprendžia kitaip, be triukšmo ir protestų turėtų būti pagerbta aukotojo valia.
Juozas Kojelis
Redakcijos prierašas: Opus yra klausimas, kuris keltas šiame straipsnyje. Tačiau tyla neišsprendžia klausimų. Yra atėjęs laikas nebe tuščiai erzintis dėl šių klausimų, o ieškoti susitarimo, juos blaiviai sprendžiant. Todėl JAV LB taryba 1971.1.16-17 sesijoj ir nutarė "pradėti pasitarimus JAV LB ir ALTai susijungti į vieną organizaciją." O dėl vasario 16 aukų nutarta, jog "pats aukotojas apsisprendžia, kuriai Lietuvos laisvinimo institucijai jis auką skiria".
|
|
|
|