Parašė Vladas Šlaitas
|
APIE DINGUSĮ DŽIAUGSMĄ
Gyvenu neskubėdamas. Šimtas metų yra tolygus vasaros dienai. Šimtą metų galėčiau stovėti vienoje vietoje, ir stovėt nepabostų: vis žiūrėčiau, kaip saulė teka ir saulė leidžiasi užmiršimo pasaulin.
Senstu. Vaikštau mirusio miesto gatvėmis. Rožiniais pirštais pasitinka mane vaikystė. Liepia surasti užmiršimo žolėj seniai dingusią aukso saulę.
O, saule! Aukso siūlų skaistus kamuoly, kurio rast nebemoku. Štai, žiūrėk: UŽMIRŠIMO ŽOLĖ. Jinai stovi tarp mūsų, kaip šiurkštus kapinynų mūras.
Išeičiau vieną kartą iš šio pasaulio, jeigu žinočiau, kaip surast užmiršimo pasaulyje dingusią saulę; kaip surasti seniai pašarvotą vaikystės džiaugsmą, šviesiai rožiniais pirštais.
Daug kas stumdos šitam pasaulyje ir pavargsta, ir iš nuovargio jieško atminimų paguodos:
jieško mirusio miesto saulės, ir nesuranda; jieško dingusio tyro džiaugsmo, ir nesuranda. Džiaugsmo vietoj į stogą beldžias rudens vienatvė, kaip klaikus įspėjimas.
Ū, gu gū! Nejauku ir šalta. Vandenio lašas pasirodo lange ir dingsta. Ir kitas lašas pasirodo lange ir dingsta. Ir taip iš vieno ima kristi lašai į stiklą, pakol už lango pasirodo vienatvė.
UPĖS PAŠONĖJ O, nuolankumo paveiksle, vienišas gluosni, laiko vienatvėj pas tykią vandenio srovę. Kaip man, sakyk, išmokti tavo ramybės ir širdies nuolankumo?
Jeigu aš būčiau gimęs tavo draugystėj, leisčiau sau laiką pas tykią vandenio srovę; laiko vienatvėje supčiaus vėjo malonėj ir dangaus vientulystėj.
|